Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Chcete už miminko?
Snažíte se o miminko víc než půl roku, ale dvě čárky nikde?
Objednejte se k nám na bezplatnou konzultaci.

5. 2. 2015

Zlínští lékaři používají nový způsob diagnostiky embryí

Lidovky.cz: Lékaři zlínské Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie začali používat nový způsob diagnostiky embryí. Laser napojený na mikroskop dokáže bezpečně narušit obal embrya. Laboranti před jeho zavedení do dělohy odeberou buňky určené k vyšetření, například na případné genetické poruchy.


Dříve se stěna embrya narušovala mechanicky, hrozilo větší poškození, některá embrya se přestala vyvíjet, laser je maximálně šetrný, nepoškodí buňky uvnitř, v současné době není lepší technika, řekl dnes novinářům ředitel kliniky David Rumpík. Novou metodu používají lékaři od konce loňského roku, pořízení sestavy vyšlo na asi 4,5 milionu korun. ... Podobný laser nabízí na Moravě už jen zařízení v Brně. Metoda je podle doktora Rumpíka dobře využitelná u pacientů s rizikem genetické poruchy. „Například pacientka měla v rodině opakující se karcinom prsu, který se váže na určitý gen. Udělala si vyšetření, zjistila, že je nosičkou, připravila se proto sonda přímo na tento gen a vybralo embryo, které jej nemělo. Žena nyní ví, že tím dítě nebude zatíženo,“ uvedl ředitel.

 

Genetická onemocnění

Pacienti s genetickými problémy jsou podle ředitele Rumpíka odesláni k vyšetření ke genetikovi. „Pokud je problém, genetik napíše indikaci a výkon pak hradí pojišťovna. Pokud se však dělá celkový screening, hradí si to pacientka sama,“ uvedl Rumpík. Na klinice bylo loni provedeno 1 642 cyklů umělého oplodnění, nejvíce od roku 2001, kdy klinika začala fungovat a počty výkonů se postupně zvyšují.

 

Dárcovství vajíček

Klinika dlouhodobě hledá dárkyně vajíček, loni se jejich počet podařil zvýšit. Každý měsíc nyní přijde kolem 20 dárkyň, což je podle Rumpíka dostatečný počet, ne všechny dárkyně jsou však vyhovující. „Přibývá pacientek, které potřebují darovaná vajíčka, ženy stále více oddalují těhotenství, nad 40 let bývá často problém u žen otěhotnět s vlastními vajíčky,“ podotkl ředitel Rumpík.

 

Celý článek si můžete přečíst zde.

 

Přečtěte si dále: 

Další přístroj na klinice. Dynamický laser pro asistovanou reprodukci OCTAX NaviLase