Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Chcete už miminko?
Snažíte se o miminko víc než půl roku, ale dvě čárky nikde?
Objednejte se k nám na bezplatnou konzultaci.

23. 3. 2016

Věk prvorodiček roste. Ve Zlíně přišli s nápadem, jak to změnit

Projekt Mějme dítě má motivovat mladší rodiče, aby nečekali s početím prvního dítěte.


Jana Zavadilová

Zlín – „Původně jsem si myslela, že budu mít dítě až po ukončení bakalářského studia. Jenomže potom jsem se rozhodla dokončit i to magisterské. Ještě v jeho závěru jsem dostala nabídku práce, která se neodmítá. Stále jsem bydlela u rodičů, tak jsem si chtěla našetřit peníze a budovat kariéru, než se rozhodnu mít dítě,“ začala vyprávět svůj příběh pětatřicetiletá Veronika ze Zlína.

Nyní touží po dítěti, ale stále se jí nedaří otěhotnět. Jako důvody, proč nepočala dítě v ideálním věku, tedy do pětadvaceti let, jsou v dnešní době u prvorodiček stále častěji uváděny kariéra, sociální situace, bydlení, cestování. V České republice tak stále stupá průměrný věk prvorodiček. Zatímco v roce 1991 byl 21 let, v současnosti se vyšplhal na alarmujících 30.

„Dochází tak k postupnému vymizení jedné generace, která je schopna pečovat o děti, generace funkčních a schopných prarodičů,“ uvedl ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie Zlín David Rumpík. Připomněl také, že právě vyšší věk než třicet let může limitovat ženu v přirozeném početí dítěte. „Se zvyšujícím věkem (po 35. roku) přirozeně klesá počet vajíček“, vysvětlil David Rumpík jednu z příčin neplodnosti žen ve vyšším věku.

Aby rodiče nečekali s početím prvního dítěte, vznikla ve Zlíně myšlenka vytvoření projektu s názvem „Mějme dítě“.


Myšlenka se zrodila na dětském festivalu

„Vlastně jsme se bavili s Čestmírem Vančurou při loňském filmovém festivalu, že potřebujeme více dětí, aby měl na festival kdo chodit,“ usmál se David Rumpík. Jak přiblížil, projektu „Mějme dítě“ se později ujala Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické společnosti Jana Evangelisty Purkyně České lékařské společnosti, kde se myšlenka zalíbila. Ta na projektu spolupracuje společně s Klinikou IVF Zlín.

„Oslovili jsme například poslance kvůli podpoře populační politiky státu při podpoře bydlení mladých párů, půjčkami pro mladé nebo zavedením firemních školek,“ uvedl David Rumpík některé ze způsobů jak nalákat mladé lidi k početí dítěte ještě před 30. rokem jejich věku. Podle něj také rozběhnou letos v červnu osvětovou kampaň. Při její tvorbě oslovili studenty Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

„Projekt Mějme dítě je zlínský nápad, který chceme přenést do celé České republiky,“

doplnil David Rumpík. Podle něj cílem celého projektu je znovu se dostat pod třicetiletou hranici prvorodiček.