25. 5. 2016

Zdravotní turistika je nový hit. Do kraje jezdí i cizinci

Podstoupit různé medicínské zákroky, absolvovat doléčení či se jen zregenerovat v některém z pěti lázeňských míst mohou cizinci, kteří míří do kraje. Nápad má potenciál, zdejší lékaře vyhledávají pacienti z celého světa.


Z Austrálie, Anglie, Švýcarska nebo skandinávských zemí či států východní Evropy jezdí do Zlínského kraje pacienti specializovaných klinik a lázní. Na některých místech jde až o čtvrtinu klientely. A v budoucnu má jejich počet ještě narůstat.

Krajská hospodářská komora chce dosud roztříštěnou nabídku zdravotní turistiky uspořádat do několika balíků, spojit ji s turisticky atraktivními místy a pomoci s její propagací. Cílí především na východní trhy.

„Zdravotní turistika má velký potenciál, odlišuje se a dává něco navíc,“ uvedl výkonný ředitel Lázní Luhačovic Jiří Dědek.

V nabídce bude pětice lázeňských míst, která v kraji jsou, státní nemocnice a tři soukromé kliniky. Zahraniční klientelu si vybudovaly vlastními silami, což svědčí o mimořádné kvalitě zdravotní péče.

Ročně podstoupí ve Zlínském kraji nějaký lékařský zákrok či lázeňskou léčbu několik tisíc lidí. Například Klinika reprodukční medicíny má až třicetiprocentní podíl zahraničních klientů z mnoha států.

Zpočátku lákala hlavně lidi ze západních zemí, v poslední době se k nim přidává stále více zájemců z Kazachstánu, Ázerbajdžánu, Ukrajiny a Běloruska.

„Medicína v České republice má výbornou pověst a ti lidé ve svých zemích tak kvalitní péči dostupnou nemají. Konkrétně v našem oboru patříme mezi nejúspěšnější na světě,“ reagoval ředitel Kliniky reprodukční medicíny ve Zlíně David Rumpík. Přesto další propagaci vítá.

Pokud zdravotní turistika nabude na významu, budou z toho mít prospěch i hotely, restaurace, obchody, turistické cíle a další podniky v celém kraji. Podstatou totiž je spojit lékařský zákrok například s doléčením či odpočinkem v lázních. Doprovod pacienta zase může strávit čas poznáváním památek, architektury, tradic nebo přírody.

Na takovém principu už funguje spolupráce Kliniky reprodukční medicíny a Lázní Luhačovice. Příklad: Na zákrok přijíždí pár, a protože žena tráví v nemocnici více času, její manžel může využít nabídku lázní. V blízkosti Zlína zůstávají až tři týdny.

Problémy s kvalitním ubytováním už nejsou.

Dlouhodobě se zdrží také klienti luhačovické BCL clinic, která se specializuje na léčbu chronické boreliózy. I tady tvoří velkou část pacientů cizinci, aktuálně evidují lidi z 20 zemí. „Chtějí vidět i něco jiného než kliniku, poznat místo, kde jsou. V tom jim můžeme vyjít vstříc,“ dodala Bohdana Konečná z Krajské hospodářské komory.

Ta připravila na téma zdravotní turistiky mezinárodní konferenci, na níž se zdejší lékařská pracoviště a lázně představí zástupcům několika zemí, ale i cestovních kanceláří.

„Ucelená propagace může pomoci povzbudit trh,“ zmínil šéf Oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka. Na jeho pracovišti sice pacienti zůstávají jen několik dní, i oni ale mohou využít nabídku doléčení v lázních nebo se prostě po čase vrátit.

Snaha zvát více zahraničních hostů do Zlínského kraje ještě před pár lety narážela na problém odpovídající kvalitou ubytování. Najít se dalo prakticky jen v Luhačovicích. Také proto před pár lety vybudovala Klinika reprodukční medicíny v sousedství svého sídla na Tomášově vlastní hotel. V současnosti je lůžek, která odpovídají nárokům cizinců, dostatek. Mimo jiné právě díky spojení klinik a lázní.

I ty jsou lákavé. Přestože už se smazal rozdíl v cenách, zájem zůstává. „Už neplatí, že jsme pro cizince levnější, a proto k nám jezdí. Teď rozhoduje kvalita služeb,“ potvrdil Dědek. Až 15 procent hostů luhačovických lázní je ze zahraničí.

 

Petra Procházková