Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Chcete už miminko?
Snažíte se o miminko víc než půl roku, ale dvě čárky nikde?
Objednejte se k nám na bezplatnou konzultaci.

5. 10. 2012

Kryokonzervace oocytů

Naše klinika zavedla jako jedno z prvních IVF pracovišť v ČR do klinické praxe metodiku vitrifikace oocytů (rychlého mražení vajíček). Tato metodika umožňuje kryokonzervaci (zamražení a uchování pro budoucí použití) oocytů, což dosavadní technologie tzv. pomalého mražení neumožňovala. Doposud je již rutinně zavedeno mražení spermií nebo embryí, ale mražení oocytů je mnohem náročnější.


Metoda vitrifikace je využívána:

1. V případě hrozícího selhání funkce vaječníků, kdy umožní pacientkám uchování jejich vlastních vajíček pro budoucí použití.
2. V případě hrozící ztráty plodnosti z důvodu onkologické léčby. Vitrifikace vajíček nabízí možnost ženám ve fertilním věku před léčbou onkologického onemocnění zachovat naději na otěhotnění v případě zvládnutí jejich nemoci.
3. V případě neočekávané absence partnerových spermií v léčebném cyklu IVF. Pokud se v den odběru vajíček u nastimulované pacientky nepodaří získat od partnera žádné spermie (z důvodů zdravotních, dopravních, pracovních nebo momentálního psychického rozpoložení) je možno získaná vajíčka zamrazit.
Rovněž pokud při chirurgickém odběru spermií z varlete (MESA-TESE) nejsou nalezeny žádné spermie a neplodný pár nechce volit použití spermií dárce lze odebrané oocyty zamrazit. Oba partneři tím získávají čas pro zvážení možných řešení a definitivní rozhodnutí o způsobu léčby.
4. Další možností využití vitrifikace je mražení vajíček u mladých žen v reprodukčním věku, které v současnosti nemají partnera a obávají se, že v době, kdy partnera mít budou, bude jejich plodnost snížena. Rovněž ženy, které neplánují bezprostředně otěhotnět a z důvodů studia nebo zaměstnání odkládají termín koncepce, si mohou nechat svá vajíčka zmrazit.
 
Dle mezinárodních studií vitrifikace vajíček neovlivňuje průběh těhotenství a nezvyšuje riziko narození dítěte s vrozenou vadou.
Příklad úspěšnosti z klinických studií (Cobo et al., 2008, IVI Valencia) - 57 pacientů a 693 vitrifikovaných oocytů:
- 96,1 % vitrifikovaných oocytů přežilo proces rozmražení
- 73,1 % rozmražených oocytů bylo oplozeno
- 38,5 % implantační rate na embryo (míra implantací na embryo)
- 63,2 % pregnancy rate (četnost těhotenství)