Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Chcete už miminko?
Snažíte se o miminko víc než půl roku, ale dvě čárky nikde?
Objednejte se k nám na bezplatnou konzultaci.

14. 3. 2014

Nové možnosti v léčbě imunitních příčin neplodnosti

Imunita hraje v souvislosti s neplodností velmi významnou roli. Jako jediné pracoviště v ČR nabízíme našim klientkám vyšetření specifických populací bílých krvinek.


Partnerovy spermie a stejně tak i vyvíjející se embryo, jsou velmi odlišné od ostatních buněk a tkání v matčině organismu. Je proto velmi důležité, aby imunitní systém matčina těla, který jinak jakékoliv odlišné buňky považuje za nežádoucí vetřelce a tvrdě proti nim zakročí, byl v této souvislosti velmi tolerantní.

Toto je umožněno především bariérou, která funguje v oblasti dělohy a vejcovodů, a která většině imunitních složek z krve nedovolí přestoupit do vnitřní části těchto orgánů. Především populace bílých krvinek se velmi odlišuje od obvyklých poměrů v krevním řečišti a jejich působení je zaměřené spíše na podporu, než na poškození rostoucího těhotenství. Tato křehká rovnováha mezi agresivitou anebo naopak pomocí a ochranou může být ale někdy narušená. Toto pak může samo o sobě být příčinou neplodnosti.

I v současné době, kdy se daří většinu příčin neplodnosti úspěšně odhalit, zůstává asi 5-10% párů, u kterých není příčina jasná, a přesto nedojde k otěhotnění nebo dochází k časným těhotenským ztrátám. Za důležitý faktor, pravděpodobně i ten nejdůležitější, je pak v těchto případech považována právě nerozpoznaná imunitní porucha.

Na našem pracovišti jsme pro naše klientky jako jediné pracoviště v ČR zpřístupnili jedinečnou možnost vyšetření specifických populací bílých krvinek, tzv. NK buněk (z angl. Natural Killer Cells).

Jejich zvýšená přítomnost v dutině děložní může mít i fatální následky pro vyvíjející se zárodek. Při včas odhalené poruše je možné nasadit cílenou infůzní léčbu, která dokáže aktivitu NK buněk snížit a výrazně tak zlepší podmínky pro zdárný vývoj embrya.

Odběr materiálu provádíme v rámci hysteroskopického vyšetření, které umožní kromě cíleného odběru i vyšetření celé dutiny děložní pohledem operatéra a odstranění některých drobný odchylek děložní sliznice, jako jsou srůsty, drobné polypy apod., a to ve většině případů i bez nutnosti celkové narkózy.