Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Chcete už miminko?
Snažíte se o miminko víc než půl roku, ale dvě čárky nikde?
Objednejte se k nám na bezplatnou konzultaci.

14. 3. 2014

Endometrioza: diagnostika onemocnění a léčebné postupy

Klinika reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně se stala součástí sítě specializovaných pracovišť zajišťující komplexní péči o pacientky, které trápí endometrioza.


Endometrioza je onemocnění, které způsobuje závažné potíže pacientkám ve smyslu pánevních bolestí, poruch cyklu a zejména poruchy plodnosti. Projevuje se výraznou bolestivostí pánve v termínu menzes a bolestí při styku.

Diagnostika tohoto onemocnění se provádí několika metodami. Základním vyšetřením je ultrazvukové vyšetření pánve, kde je možno detekovat možné endometriozní cysty, které bývají ve většině případů lokalizovány na vaječnících. Lze nalézt rovněž endometriozní stopy na děloze, pobřišnici a v neposlední řadě i na střevních kličkách či septu mezi pochvou a konečníkem.

Další diagnostickou metodou jsou laboratorní krevní testy, kde lze nalézt zvýšené známky specifických látek, které provází endometriozu.

Následně po potvrzení diagnozy je pacientkám navržen léčebný postup. Tyto postupy jsou možné dva. První volbou je konzervativního postup, kdy je pacientkám navržena medikamentozní léčba, která by měla zablokovat aktivitu endometriozy a zmírnit nebo zcela zastavit progresi onemocnění.

Pokud tato terapie není účinná, nebo je nález endometriozy rozsáhlý, je následně doporučeno pacientkám chirurgické řešení, které se provádí ve většině případů minimálně invazivní metodou formou laparoskopie. Touto metodou je možno většinu zdrojů endometriozy odstranit.

Následně po vyřešní endometriozy je vhodné co nejdříve doporučit pacientce těhotenství nebo léčbu neplodnosti, protože endometrioza je tzv. rekurentní onemocnění, které je vysoce rizikové z opakovaného rozvoje.