Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Chcete už miminko?
Snažíte se o miminko víc než půl roku, ale dvě čárky nikde?
Objednejte se k nám na bezplatnou konzultaci.

6. 9. 2014

Mýty a pravda o plodnosti

Maminka.cz: Vloni mělo problémy s početím dítěte na 15 % českých párů a toto procento každým rokem narůstá. Partneři totiž stále podceňují důležitou roli správné životosprávy, přitom chtějí založit rodinu a pořídit si zdravé děti.


V důsledku nezdravého životního stylu přibývá Češek, které mají zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů nebo prolaktinu v těle. Obojí jim přitom výrazně snižuje pravděpodobnost přirozeného početí. Důvodů, proč mají ženy potíže s otěhotněním přirozenou cestou, je ale řada.

Přemíra testosteronu

Podle odborníků je skutečně nejčastější přítomnost takzvaného hyperandrogenního syndromu, který představuje zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů v těle ženy. Tato komplikace je obvykle provázena zhoršenou kvalitou pleti, častějším maštěním vlasů a vyšším růstem ochlupení. V horším případě se v rámci poruchy vyskytují problémy s dozráváním vajíček nebo vynechávání menstruace. ... (zkráceno).

Vyšší míra prolaktinu = dojem těhotenství

Druhou nejhojnější příčinou problémů s početím u žen je takzvaná hyperprolaktinemie, tedy zvýšená hladina prolaktinu v organismu ženy. Při běžném fungování žena intenzivnější produkci tohoto hormonu obvykle ani nezaznamená, problém však nastává při snaze otěhotnět. Vyšší míra prolaktinu totiž v organismu ženy vyvolá stav, že je již těhotná či právě čerstvě po porodu, a nemůže tedy aktuálně otěhotnět. ... (zkráceno).

Zobrazit původní článek

 

Nejpřirozenější léčba: spánek a pohyb

U obou zmiňovaných zdravotních komplikací je tedy nezbytné zaměřit se primárně na zdravou životosprávu, dostatek spánku a pohyb. To je nejpřirozenější prevence i léčba. Ženy s hyperandrogenním syndromem pak mohou pro zpravidelnění cyklu i k podpoře dozrávání vajíček připojit navíc ještě konzumaci přírodních přípravků s obsahem fytoestrogenů (například Sarapis Soja). Pokud problémy s početím přetrvávají, je pak ženě nasazena cílená farmakologická léčba.

Vrozené vady: nejvzácnější komplikace

Další skupinu komplikací představují záněty s tvorbou srůstů, sterilita na imunologickém podkladu, kdy má žena vytvořeny protilátky na spermie či vajíčka, nebo třeba endometrióza. ... Problémem bývá také méně běžné ovariální selhání, kdy se předčasně vyčerpá zásoba dozrávání schopných vajíček. ... Proto jednoduchá rada zní: Nejen před snahou otěhotnět se pokuste vhodně upravit životosprávu, v maximální možné míře omezit stres a dostatečným odpočinkem předcházet pocitům únavy a vyčerpání.

Zobrazit původní článek

 

Plodnost není samozřejmost

Statistiky uvádějí, že se v Česku dnes díky asistované reprodukci narodí čtyři procenta dětí. V 80. letech minulého století to byla zhruba jen desítka miminek ročně. V roce 2012 už pět tisíc. „Před šesti lety podstoupily neplodné páry 17 682 léčebných cyklů. V loňském roce už to bylo 25 601 cyklů. Pokud se tendence umělých oplodnění bude stále zvyšovat, mohla by zhruba za 15 až 20 let být polovina z narozených dětí počata uměle,“ upozornil David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně.

Kdo je zodpovědný za neplodnost?

Neplodnost je definována jako neschopnost otěhotnět po jednom roce pravidelného nechráněného styku. „Zatímco v minulosti se s neplodností potýkaly spíše ženy, v posledních zhruba pěti letech se příčina neschopnosti počít vyrovnává mezi obě pohlaví. Za neplodnost páru je zodpovědný zhruba ve 40 procentech muž a ve 40 procentech případů žena. Neplodnost zbývajících 20 procent párů je způsobena kombinací faktorů u obou partnerů,“ vysvětluje Rumpík.

Proč klesá počet a pohyblivost spermií?

Mezi nejčastější příčiny neplodnosti páru patří nekvalitní spermie nebo jejich malé množství. Zatímco před 15 lety byla norma 80 milionů spermií v jednom mililitru, dnes je to 15 milionů. ... Podílejí se na tom veškeré civilizační faktory, jako jsou životní styl, životní prostředí, stres, kouření, ale i prodělané nemoci v dětství.

Zobrazit původní článek

 

Proč si zmrazit vajíčka a spermie?

„Stále více žen se zároveň rozhoduje pro zmrazení vajíček, protože v pozdějším věku by se mohlo stát, že vajíčka už mít nebudou,“ vysvětlil Rumpík. Kryobanku, v níž se vajíčka zmrazují, však nevyužívají pouze ženy. Zmrazit je totiž možné také spermie. ... Jen zlínská kryobanka od roku 2001 navýšila počet nádob, ve kterých se biologický materiál uchovává, z jedné na dvacet kusů. „Kapacita kryobanky je pět tisíc a je možné ji kdykoli navýšit. V současné době je v naší kryobance uchováno 1 700 embryí, 480 vajíček a 2 140 dávek spermií. Skladujeme je v tekutém dusíku o teplotě minus 197 stupňů Celsia. Vydrží do doby, než si je majitelé znovu odeberou,“ popsal Rumpík

Zkreslené představy mohou vést ke zklamání 

Nereálná naděje na otěhotnění v padesáti, téměř neomezená víra v umělé oplodnění a medicínský pokrok. ... Takové jsou názory české veřejnosti podle výsledků mezinárodního průzkumu, který provedla klinika asistované reprodukce IVF CUBE a jenž byl zaměřen na povědomí lidí o plodnosti. Nutno ovšem dodat, že české výsledky se příliš neliší od dat sesbíraných v jiných zemích. ... (zkráceno).

Celý článek si můžete přečíst zde.