Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Chcete už miminko?
Snažíte se o miminko víc než půl roku, ale dvě čárky nikde?
Objednejte se k nám na bezplatnou konzultaci.

17. 10. 2014

Lidská plodnost stále klesá. Problémy má čtvrtina českých párů

Lidovky.cz: Statistika je neúprosná. Až čtvrtina českých párů se marně pokouší přivést na svět potomstvo přirozeným způsobem, stále více dvojic se musí spolehnout na asistovanou reprodukci.


Zatímco dříve převládaly při marné snaze o početí zdravotní problémy na straně žen, dnes je podíl na neplodnosti páru u mužů a žen vyrovnaný. V současnosti se připisuje problémům na straně muže 40 procent, u ženy je to stejné procento. Zbývajících 20 procent pak připadá na kombinaci faktorů u obou partnerů. Odrazem nepříliš povzbudivých čísel je zvyšující se počet umělých zásahů do jinak přirozeného děje. David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně, upozorňuje, že oproti necelým osmnácti tisícům léčebných cyklů v Česku před šesti lety to bylo loni už více než pětadvacet tisíc.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR roste nejen počet zahájených léčebných cyklů. Přibývá také žen, které podstupují léčbu ve vyšším věku. Proti roku 2007, kdy ženy nad 40 let tvořily 10,7 procenta, v roce 2012 jich bylo 21,7 procenta. Možná i to je jeden z důvodů, proč je v naprosté většině v asistované reprodukci používána metoda mimotělního oplodnění.


Volbě vhodné metody předchází řada vyšetření

Nejvhodnější způsob léčby neplodnosti doporučí lékař na pracovišti asistované reprodukce na základě diagnózy. K ní je zapotřebí gynekologické vyšetření ženy, u muže je vyšetřen spermiogram, tedy stanovení množství a kvality spermií v ejakulátu. Lékaři také u ženy vyšetřují hladiny hormonů a pomocí ultrazvuku zkontrolují dělohu a vaječníky. Ke slovu může přijít i genetické a imunologické vyšetření obou partnerů.

U některých párů doporučí lékař vyzkoušet metodu plánovaného pohlavního styku nebo intrauterinní inseminace (IUI). „Jedná se o nejjednodušší metodu asistované reprodukce. Spermie se zkoncentrují a pročistí a v období ovulace se speciálním katetrem zavádějí do dutiny děložní. Metoda je ambulantní a nevyžaduje anestezii,“ vysvětluje David Rumpík. Tato metoda je úspěšná asi v 10 až 15 procentech na cyklus. Pokud je ale spermiogram muže pod hraniční hodnotou, doporučuje se rovnou metoda IVF, tedy mimotělní oplodnění... (zkráceno)


Neponechat nic náhodě

Z metod asistované reprodukce je jednoznačně nejpoužívanější metoda in vitro fertilizace neboli IVF s vložením spermie do vajíčka (ISCI), ... Spermie českých mužů nejsou v dobré „kondici“, a tak lékaři většinou neponechávají nic náhodě. Zjednodušeně řečeno – do vajíčka je spermie vložena přímo, místo aby bylo splynutí pohlavních buněk ponecháno přirozenému vývoji. ... (zkráceno)

 

Poznejte své embryo

Lékaři mají k dispozici stále dokonalejší metody, jak zjistit, že do dělohy přenášejí ta nejlepší embrya, která při mimotělním oplodnění vznikla. Jednou z nich je preimplantační genetická diagnostika (PGD). ... tato metoda není vzhledem k náročnosti, ale i z různých jiných důvodů, vhodná u každého neplodného páru, ale pouze v jasně indikovaných případech.

 

Původní text zkrácen. Celý článek si můžete přečíst zde.