Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Chcete už miminko?
Snažíte se o miminko víc než půl roku, ale dvě čárky nikde?
Objednejte se k nám na bezplatnou konzultaci.

9. 11. 2014

Problémy s početím

Česká televize: Stále přibývá párů, které nemůžou mít děti přirozenou cestou a potřebují pomoc lékařů. Důvody jsou známé: ženy odkládají mateřství a přibývá i neplodných mužů. Za posledních 25 let se počet spermií u nich snížil snížil o více než 60 procent. Problémy s početím znamejí pro pár často velkou zátěž, hlavně psychickou. Lékaři proto doporučují pomoc odborníka i v tomto směru.


Očekávání blízkých a neustálé dotazy známých a přátel.

Eva Vernerová:
"Jestli teda něco bude, jestli budou děti a když už se to potom opakuje často, tak vám to moc nepřidá. Cítite se nejvíc špatně, když se to nepodaří. Když je ten test negativní a řeknete si, mě už to asi nepotká."

S podporou partnera i lékaře se nakonec Evě otěhotnět podařilo. Díky asistované reprodukci přivedla na svět dvě děti.

Eva Vernerová:
"Já jsem starší rodič, takže já si to užívám. Pravda energie na to není tolik, jako když je vám dvacet, ale opravdu si to víc vychutnáte."

Problémy s otěhotněním vždycky znamenají nápor na psychyku a můžou poznamenat i partnerský vztah. Přesto část neplodných párů odmítá pomoc odborníka.

Markéta Rokytová, psycholožka:
"Vztah dostává hodně zabrat, protože kařdý z partnerů to vnímá jinak. Ona jemu říká, že o to nemá zájem, on ji říká, že je histerka."

Jaroslav Hulvert, primář Centra asistované reprodukce ISCARE:
"Z té biologiscké podstaty má žena na tu reprodukční snahu jasně stanovený časový limit, na rozdíl od muže. A ono to u těch žen potom v tom chování je cítiti."

Než začnou hledat příčinu, proč se partnerům nedaří, doporučují lékaři rok snahy o přirozené početí. V Česku musí pomoc vyhledat pětina párů a postupně jich přibývá.

David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny Zlín:
"Žena má první dítě ve třiceti letech, což je biologicky špatně. A druhá příčina toho, proč biologických cyklů narůstá, je to, že přibývá mužské neplodnosti."

Stále častěji se lékaři setkávají i s páry, které na sebe nenajdou čas.

David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny Zlín:
"Plodné dny během měsíce má žena zhruba 4 až 5 dnů a je potřeba, aby se v té době partneři potkali. Je pravda, že v dnešní uspěchané době to ne vždy v těchto dvanácti měsících může vyjít."

I to je jeden z důvod, proč lékaři pomáhají počít dítě každý rok 4 procenta českých žen. Díky nim se v tuzemsku narodí zhruba 5 000 dětí.

 

Celou reportáž můžete vidět zde.