Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Chcete už miminko?
Snažíte se o miminko víc než půl roku, ale dvě čárky nikde?
Objednejte se k nám na bezplatnou konzultaci.

18. 12. 2015

Problémy s početím se týkají až čtvrtiny párů

Neplodnost a problémy s početím jsou spojení, která v posledních letech slýcháme stále častěji. Páry jsou následně konfrontovány nejen s vlastními očekáváními, ale i očekáváními ze strany blízkých, přátel a rodiny.


Jde tak o extrémně silný nápor na psychiku a může se objevit i syndrom selhání. Naštěstí však v současnosti existuje řada specializovaných klinik, které dokážou s podobnými potížemi pomoci a vyřešit je. Problémy s početím se objevují u stále většího množství párů, jež se o něj pokoušejí. „Ještě před několika lety jsme udávali číslo 20 %, dnes už mluvíme zhruba o 25 % párů, které neotěhotní bez pomoci lékaře,“ uvádí IVF specialista MUDr. David Rumpík.

Příčin zvyšujícího se čísla je hned několik, a to jak na straně ženy, tak na straně muže. „U žen jde o problém s oddalováním početí prvního potomka,“ upřesňuje doktor Rumpík. „Dokonce jsme v roce 2014 dosáhli smutného rekordu, kdy se průměrný věk rodičky přehoupnul přes 30 let. To se nestalo nikdy od vzniku tehdejšího Československa,“ doplňuje. Problémy se však objevují i na straně muže, jde o neustále se snižující počet a pohyblivost spermií. „Příčin, proč se tomu tak děje, je spousta. Většinou mluvíme o tzv. civilizačních faktorech, nejčastěji jde o vliv životního prostředí, škodlivin ve vzduchu a ve stravě nebo o životní styl,“ upřesňuje David Rumpík.

Často se mezi neodbornou veřejností mluví i o spojitosti mezi komplikacemi a antikoncepcí, to však již není pravda. „Antikoncepce před dvaceti lety měly hormonální skladbu hodně nevyváženou a měly vliv na zdraví ženy. Naopak v současnosti dokáže antikoncepce cyklus regulovat a může mít naopak pozitivní vliv,“ odkrývá odborník na reprodukční problematiku.

Skutečnost, že by mohl mít pár problémy s početím, by se měla řešit po určité době zkoušení, u nás i ve světě bývá doporučováno dvanáct měsíců. „Je dobré přijít, nebát se a problém řešit. Rozhodně není ideální věc oddalovat, protože s pokračujícím věkem je léčba vždy horší,“ upozorňuje David Rumpík.

Problémy s početím se řeší v závislosti na jejich podobě, věku a stavu poškození, a to buď plánovaním pohlavních styků, inseminací či umělým oplodněním. Přestože všechny způsoby řešení do určitého věku a počtu opakování hradí pojišťovna, je pak potřeba počítat s různou výší doplatků na léky a zákroky – u inseminace jde celkem o 1-3 tisíce korun, u umělého oplodnění pak celkem o 15-25 tisíc korun. Pravděpodobnost úspěšnosti alespoň jedné z metod je pak v součtu až 90 %.