Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Chcete už miminko?
Snažíte se o miminko víc než půl roku, ale dvě čárky nikde?
Objednejte se k nám na bezplatnou konzultaci.

23. 3. 2016

Průměrný věk rodičky poprvé překročil 30 let

Odborníci ve Zlíně chtějí přesvědčit mladé páry k dřívějšímu početí. Nově odstartovaná kampaň se odsud během roku přenese do celé země.


Jana Fuksová

ZLÍNSKÝ KRAJ Je vhodnější pes nebo dítě? Má větší smysl obdivovat Maledivy nebo malé divy? A kolik t i ještě zbývá vajíček?

Podobně odvážná hesla budou součástí projektu, který letos chystají lékaři z České lékařské a porodnické společnosti.

Kampaň s názvem Mějme dítě vymysleli ve Zlíně a díky ní by podle smělých plánů jejích autorů měly za 2-3 roky své první dítě rodit mladší ženy než dnes.

Právě zvyšující se věk prvorodiček je zásadní problém pro celou populaci. „Pokud to takto půjde dál, jsme odsouzeni k zániku,“ varoval ředitel zlínské Kliniky reprodukční medicíny David Rumpík.

První dítě totiž ženy v Česku rodí čím dál později. Loni už průměrný věk přesáhl kritickou třicítku. Ještě před 10 lety jim přitom bylo o 7 let méně. Potvrzují to i čísla ze Zlínského kraje. V roce 2003 porodily ženy od 35 do 39 let necelých 400 dětí. O deset let později už se ženám v tomto věku narodilo skoro 1000 dětí. Ženy pod 30 let naopak rodí čím dál méně.

Rodit ve čtyřiceti letech, to už není výjimka

Odborníci přitom dlouhodobě upozorňují, že starší ženy mají problém s početím, stále více párů je neplodných a s věkem se přidávají i další zdravotní potíže.

„Například vysoký tlak a podobně. Navíc se zvyšuje riziko vývojových vad a maminka musí podstoupit více vyšetření,“ uvedla zástupkyně primáře uherskohradišťského gynekologicko-porodnického oddělení Martina Píšťková.

Zlínská Baťova nemocnice, která funguje jako specializované centrum pro riziková těhotenství, neradostný trend potvrzuje.

„Máme i rodičky nad čtyřicet let. Kdysi to byla výjimka, dnes už ne,“ konstatoval primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko.

Chtějí motivovat mladé lidi

Na Klinice reprodukční medicíny, kde pomáhají neplodným párům se problém projevuje ještě víc. Většina párů, která tam přicházejí, je starší třiceti let. A průměrný věk pacientky, která nemůže otěhotnět přirozenou cestou, činí 35 let. Přijít by přitom měla mnohem dříve.

Čím je žena starší, tím má starší vajíčka. A když je jí více než 40 let, existuje riziko, že už nebude mít žádné. Navíc si v tomto věku hůře hledá partnera a děti odsuzuje k tomu, že si neužijí prarodičů, protože budou příliš staří. „Je to velice smutné a alarmující a neexistuje skoro žádné řešení,“ prohlásil Rumpík.

Loňská čísla o průměrném věku prvorodičky odborníky přesvědčila, že je nutné mladé lidi více motivovat. Aby založení rodiny neoddalovali kvůli cestování, kariéře ani ze strachu, že nebudou mít kde bydlet nebo že pro ně dítě bude představovat spíše problém než radost.

Lékaři oslovili zástupce různých politických stran s nápadem obnovit novomanželské půjčky.

„Teď nám to přijde směšné, ale když se v minulosti zavedly, raketově stoupla porodnost,“ připomněl Rumpík. „Uvidíme, jestli si s tím politici poradí,“ dodal.

Hlavní změny si ale odborníci slibují od zmíněné kampaně. Ze Zlína, kde první návrhy vymysleli studenti marketingových komunikací místní Univerzity Tomáše Bati, by se měla do celé republiky rozšířit během tohoto roku. Půjde o první projekt svého druhu v Evropě.