5. 1. 2017

Umělé oplodnění ženy si ženy ve Zlíně více kontrolují

ZLÍNSKÝ KRAJ Případ záměny embryí na brněnské klinice dělá bezdětným párům starosti. V jednom z největších zařízení v česku, zlínské Klinice reprodukční medicíny, se to projevilo už během dvou dnů od zveřejnění. „Ženy, kterým jsme prováděli transfery embryí, se ptaly, jestli k záměně může dojít i u nás. To je dříve nenapadlo, a když, tak jen jako legrační poznámka,“ potvrdil ředitel kliniky a předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti David Rumpík. „To, co se stalo, je jednoduše to nejhorší, co se mohlo stát. Je jasné, že jim to teď vrtá hlavou,“ dodal.


Na druhou stranu nečeká, že zájemců o umělé oplodnění bude méně. Neplodnost je totiž pro rodinu závažným problémem, a pokud má šanci, tak se jedním negativním případem nenechá odradit.

Ve Zlíně každý rok provedou neplodným párům až 1 500 cyklů umělého oplodnění, což je mnohem méně, než v brněnském Reprofit International, kde loni k záměně embryí došlo. I přesto tady mají lékaři zavedený přísný systém kontroly, který by měl pochybení vyloučit. Navíc jsou pod dohledem státních institucí, které chodí na pravidelné kontroly.

Už na začátku týdne si ve Zlíně pro jistotu udělali i vnitřní audit. „Svolali jsme si celý tým a prošli si všechny fáze od odebrání buněk až po transfer embryí. I klientky, které se během těchto dnů dostaly na sál, byly velmi rády, že i tam kontrolujeme jejich jména a doklady“ ujistil Rumpík.

Pochybení, při kterém v Brně zaměnily embrya dvou žen, je podle něj selháním jednotlivce, ne systému. K takovému případu došlo v Česku vůbec poprvé. (fuk)