Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

4. 3. 2021

Společně proti covidu

Společně proti covidu

Nové očkovací centrum připravuje město Luhačovice ve své budově Zdravotního střediska na ulici Masarykova. „Jsme připraveni v druhé polovině března otevřít očkovací centrum pro veřejnost. Centrum bude sloužit nejen občanům našeho města, ale je určeno pro všechny zájemce o očkování proti covidu z obcí spadajících pod správní obvod ORP Luhačovice. Využili jsme dvě volné ordinace v prvním patře, kde se dokončují nutné úpravy, jako potřebné propojení obou místností novým průchodem nebo nové podlahové krytiny a dovybavení nábytkem. Odborný personál je již zajištěn přes kliniku IVF Zlín, která je garantem provozu. Budeme tedy brzy připraveni vše spustit a start očkování bude záviset jen na dodávce potřebných vakcín,“ informoval starosta Ing. Marian Ležák.


Kolik se zvládne po spuštění centra v Luhačovicích proočkovat lidí, přiblížil ředitel kliniky IVF Zlín MUDr. David Rumpík, Ph. D.

„Máme představu, že by se mělo začít očkovat každý den 8,5 hodiny denně. A to i přes víkendy. Pokud se podaří zajistit další personál, jsme připraveni očkovat třeba i 12 hodin denně od 7 ráno do 7 večer. Optimálně chceme začít na 100 pacientech za den, pokud se podaří mít provoz až do večera, byli bychom až na 200 naočkovaných denně. Vše závisí na dostatku vakcín a možnostech rozšíření personálu. Rádi bychom na výpomoc získali například i někoho z místních lékařů v penzi nebo lékařky, které jsou na mateřské. Uvítáme jakoukoliv spolupráci,“ uvedl Rumpík.

Aktivitu Luhačovic v budování očkovacího centra velmi vítá krajský koordinátor očkování proti nemoci covid-19 Ing. Jiří Lučan.

„Do finální podoby Luhačovice centrum připravují jako první z ORP v regionu. My jsme původně chtěli, aby nám jednotlivé ORP daly vytipované prostory a s nimi bychom dál pracovali, Luhačovice si to ale vzaly za své a nejenže vytipovaly prostory, ale samy začaly pracovat na přípravě tohoto očkovacího místa. Vytvoření tohoto očkovacího centra je plně v souladu se strategií Zlínského kraje, který se snaží jít lidem s potřebnou vakcínou co nejblíž. Chceme, aby lidé nemuseli jezdit do velkých očkovacích míst v okresních městech, ale hodláme jim jít naproti,“ uvedl Lučan.

Jak dodal, pro očkovací centrum se počítá s vakcínami společnosti Moderna a také Comirnaty od firmy Pfizer. „Lidé se do luhačovického očkovacího místa budou moci registrovat přes centrální registrační systém a vyberou si přímo adresu daného očkovacího místa,“ doplnil Lučan. Ohledně dodávky vakcín zatím nemá zcela konkrétní informaci.

„Určitě by měly být pro toto nové centrum k dispozici v dubnu, ale situace se mění každým dnem a doufáme, že ministerstvo zajistí i pro centra, která se mají rozběhnout, další vakcíny v dřívějším termínu,“ sdělil Lučan.

Že nebude stát připravené očkovací centrum kvůli chybějícím vakcínám, doufá i starosta Luhačovic Ležák. „Věřím, že naše snaha aktivně se zajistit do proočkování na území ORP Luhačovice bude podpořena a dodávku vakcín se podaří zajistit co nejdříve už během března. Tak aby mohlo připravené očkovací centrum začít co nejdříve sloužit veřejnosti,“ uzavřel starosta.