Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci NENÍ POVOLEN DOPROVOD na Kliniku reprodukční medicíny, ani do gynekologických ambulancí.

Vaše zdraví je naší prioritou.
Děkujeme za pochopení.

14. 6. 2021

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků (s mezinárodní zkratkou PCOS)

Syndrom je definován dle Rotterdamských kritérií z roku 2003 přítomností ultrazvukového nálezu s typickým obrazem vaječníků. Nepravidelné menstruační cykly s anovulací nebo prokázaný hyperandrogenní stav / nadbytek mužských pohlavních hormonů/.


Ne u všech žen se projeví tato jednoznačná kritéria. Vlivem nadbytku mužských hormonů dochází k hirsutismu /nadměrnému ochlupení/ a akné. Dále je přítomna typická metabolická porucha s inzulínovou rezistencí a s rychlým nárůstem hmotnosti. Naopak i spousta štíhlých žen trpí syndromem PCOS. Je známo, že většina žen je naprosto bez příznaků, nepotřebuje žádnou léčbu a otěhotní přirozeně.

Diagnóza je většinou stanovena až při pokusech o těhotenství. Ženy s PCOS často neovulují, mají zpožděnou menstruaci nebo menstruace úplně chybí. Ovulace není přítomná asi v polovině menstruačních cyklů. Pokud se neuvolní vajíčko, nemůže dojít k oplodnění.

Ke stanovení diagnózy jsou využívány krevní testy. Například hormonální profil se stanovením poměru FSH a LH, testosteron, prolaktin a dále AMH. Případně u rizikových žen hodnota glykémie.

K léčbě se využívají léky na podporu ovulace, laparoskopická operace a drilling vaječníků / narušení zevní vrstvy vaječníků/. U rizikových pacientek je nutná korekce zvýšené hladiny inzulínu a redukce hmotnosti. Často se u těchto rizikových žen později objeví cukrovka 2. typu nebo zvýšená hladina cholesterolu.

Některé ženy nereagují ani na léky na podporu ovulace. Zde se pokoušíme navodit ovulaci nízkými dávkami injekčních hormonů a pokud ani na tuto léčbu nereagují, je indikována léčba in vitro fertilizací.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.