Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci NENÍ POVOLEN DOPROVOD na Kliniku reprodukční medicíny, ani do gynekologických ambulancí.

Vaše zdraví je naší prioritou.
Děkujeme za pochopení.

14. 11. 2021

Je darování vajíček bezpečné?

Je darování vajíček bezpečné?

Není potřeba mít z darování vajíček zbytečné obavy, v současné době se jedná o velmi bezpečnou metodu.

V průběhu přípravy pomocí přirozeného ženského hormonu FSH dochází k růstu většího množství vajíček.

Na tento hormon reagují ale pouze vajíčka, která by v daném cyklu tak jak tak buď spontánně dozrála, anebo ve většině přirozeně zanikla.

Dárkyně tedy nepřichází o více vajíček, než o kolik by přišla v rámci normálního cyklu.

Rostoucí vajíčko, respektive jeho obal, produkuje malé množství hormonu zvaného estradiol.

Růst většího počtu vajíček znamená i výraznější vzestup estradiolu, hodnoty ale jen lehce přesahují běžné hodnoty dosahované v rámci těhotenství a po odběru vajíček velmi rychle klesají. Rizika vyšších hormonálních hladin přitom začínají být významná až při dlouhodobém zvýšením, například při užívání hormonální substituční terapie v menopauze, kdy délka užívání přesahuje 5 let. 

V případě darování vajíček toto hormonální zvýšení trvá asi jeden týden a není nutné se tedy obávat negativních důsledků, např. ani zvýšení tělesné hmotnosti.

Samotný odběr vajíček pak probíhá v krátkodobé celkové anestezii, která je rovněž velmi bezpečná a vlastní odběr vajíček probíhá odsátím pomocí tenké jehly. I toto odsátí vajíček nebývá provázeno většími komplikacemi, nejčastější jsou jen mírné bolesti v podbřišku, zhruba jako při menses, které odeznívají během několika hodin po výkonu.

Vzhledem k šetrnosti celého procesu je možné darování vajíček podstupovat i opakovaně.


Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.