Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Chcete už miminko?
Snažíte se o miminko víc než půl roku, ale dvě čárky nikde?
Objednejte se k nám na bezplatnou konzultaci.

14. 11. 2020

Proč je darování vajíček bezpečné?

Proč je darování vajíček bezpečné?

Není potřeba mít z darování vajíček zbytečné obavy, v současné době se jedná o velmi bezpečnou metodu.

V průběhu přípravy pomocí přirozeného ženského hormonu FSH dochází k růstu většího množství vajíček.

Na tento hormon reagují ale pouze vajíčka, která by v daném cyklu tak jak tak buď spontánně dozrála, anebo ve většině přirozeně zanikla.

Dárkyně tedy nepřichází o více vajíček, než o kolik by přišla v rámci normálního cyklu.

Rostoucí vajíčko, respektive jeho obal, produkuje malé množství hormonu zvaného estradiol.

Růst většího počtu vajíček znamená i výraznější vzestup estradiolu, hodnoty ale jen lehce přesahují běžné hodnoty dosahované v rámci těhotenství a po odběru vajíček velmi rychle klesají. Rizika vyšších hormonálních hladin přitom začínají být významná až při dlouhodobém zvýšením, například při užívání hormonální substituční terapie v menopauze, kdy délka užívání přesahuje 5 let. 

V případě darování vajíček toto hormonální zvýšení trvá asi jeden týden a není nutné se tedy obávat negativních důsledků, např. ani zvýšení tělesné hmotnosti.

Samotný odběr vajíček pak probíhá v krátkodobé celkové anestezii, která je rovněž velmi bezpečná a vlastní odběr vajíček probíhá odsátím pomocí tenké jehly. I toto odsátí vajíček nebývá provázeno většími komplikacemi, nejčastější jsou jen mírné bolesti v podbřišku, zhruba jako při menses, které odeznívají během několika hodin po výkonu.

Vzhledem k šetrnosti celého procesu je možné darování vajíček podstupovat i opakovaně.