Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

18. 8. 2022

Neplodnost – co to vlastně je?

Neplodnost – co to vlastně je?

V současné době je v České republice neplodných asi 20 % párů a každým rokem tento počet narůstá. Za neplodný pár je označena dvojice, které se nedaří počít potomka během jednoho roku pravidelného a nechráněného pohlavního styku. Podle současných statistik jsou příčiny neplodnosti z hlediska pohlaví téměř vyrovnané. U ženy nad 35let je však potřeba začít neplodnost řešit již cca po půl roce.  


Možné důvody ženské neplodnosti jsou: 

  • ovariální (předčasné selhání funkce vaječníků, syndrom polycystických vaječníků) 
  • tubární (neprůchodnost vejcovodů) 
  • genetické (geneticky vázaná onemocnění, translokace chromozomů) 
  • imunologické (tvorba protilátek proti spermiím či vaječníkové tkáni) 
  • uterinní (děložní myom, nízká sliznice v dutině děložní) 
  • endometrióza (ložiska endometriózy na vaječnících a v malé pánvi) 

Jak je možné plodnost podpořit 

Obecně se dá říci, že plodnost je možné podpořit: 

  • zdravým životním stylem 
  • přiměřeným pohybem 
  • vyváženou stravou 
  • vyvarování se kouření a alkoholu 

V praxi samozřejmě každý z nás někdy trošku „hřeší“, ale důležitá je vnitřní rovnováha. Vhodným podpořením plodnosti jsou vybrané doplňky stravy. U mužů doporučujeme vybírat ty, které obsahují kotvičník, vitamíny, zinek a selen (např. Reproman) a u žen vybírejte doplňky, v jejichž složení dominuje inositol (např. Fertiprona). 

Kdy přijít na konzultaci a co od ní očekávat 

Pokud čekání na miminko trvá déle než rok, doporučujeme návštěvu IVF centra určitě neodkládat. Nicméně, chybu neuděláte, pokud se pro konzultaci rozhodnete mnohem dříve, a to zhruba již po půl roce snažení. 

Průběh konzultace na naší klinice

Během konzultace Vás čeká pohovor s lékařem, který zahrnuje podrobné probrání anamnézy: jaké užíváte léky, co jste prodělali za operace, jaká onemocnění se vyskytující se v rodině atd. Následuje gynekologické a ultrazvukové vyšetření ženy a laboratorní vyšetření (odběr krve) dle rozhodnutí lékaře. Další vyšetření jsou již velmi individuální a záleží na výsledcích konkrétního páru, kterému pak léčbu tzv. „ušijeme na míru“. 

Konzultace s IVF specialistou jsou hrazeny pojišťovnou a jsou pro pacienty pojištěné v ČR bezplatné, doplatek je pouze za nadstandardní laboratorní vyšetření (např. vyšetření AMH).

Objednání na bezplatnou zdravotní konzultaci

a) pro objednání nám napište na info@ivfzlin.cz 
b) nebo zavolejte na 577 005 911 (na telefonu jsme k dispozici od pondělí do pátku, v čase 7:30 až 15:30)