Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Chcete už miminko?
Snažíte se o miminko víc než půl roku, ale dvě čárky nikde?
Objednejte se k nám na bezplatnou konzultaci.

1. 12. 2022

Nejstarší děti ze zmražených embryí

Autor: Dalibor Glück, ČTK

Embrya dvojčat Lydie a Timothyho Ridgewayových byla po třicet let zmrazena v tekutém du­síku a narodila se teprve nyní, přesně 31. října 2022. 

Jak je to možné?

Na to odpovídá ředitel kliniky MUDr. David Rumpík, Ph.D.:
"Odpověď spočívá v Socials freezingu, tedy ve zmrazování genetického materiálu. Ten se při teplotě minus sto devadesát šest stupňů Celsia uchovává v tekutém dusíku. Mladé ženy tak mohou mít vajíčka uschována pro použití v budoucnu, a to samé platí i pro muže."

Pro koho je tato metoda vhodná?

"Social freezing je vhodný pro osoby trpící onkologickým onemocněním, protože při ozařování či chemoterapii může dojít ke ztrátě plodnosti či poškození reprodukčních buněk. Také ji doporučuji těm, kteří uvažují o pozdějším založením rodiny, neboť se zvyšujícím věkem klesá šance na početí. Pokud se však žena či muž rozhodne zamrazit svůj genetický materiál v období, kdy jsou na vrcholu plodnosti, mají částečně vyhráno, protože později můžeme přenést velice kvalitní genetický materiál a šance na otěhotnění je výrazně vyšší."

Původní článek o dvojčatek najdete na novinky.cz, nebo na tomto odkazu.