Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

POZOR: Do konce října 2023 dojde ke zjednosměrnění Březnické ulice.
Více informací o dopravním omezení týkající se cesty k nám na kliniku

17. 7. 2023

Profesor Pilka by oslavil 90.let

Profesor Pilka by oslavil 90.let

Právě dnes by oslavil prof. MUDr. Ladislav Pilka, DrSc. 90. let.

"Od začátku pro nás byl pan profesor obrovskou autoritou, vzorem, navíc s lidským přístupem ke kolegům i pacientům," říká ředitel zlínské kliniky David Rumpík.

Český průkopník asistované reprodukce v České republice, který se narodil 17. 7. 1933, takřka celý svůj profesní život věnoval léčbě neplodnosti. Ve spolupráci s embryology dosáhl prof. MUDr. Ladislav Pilka světového prvenství zavedením metody GIFT – přenos gamet do vejcovodu a první dítě na světě počaté touto metodou se narodilo roku 1982. 


"Naše první děti ze zkumavky vznikaly doslova na koleně. V Československu tehdy nebyl dostupný žádný materiál, speciální stříkačky jsem sehnal na Slovensku ve Staré Turé a naše sestřičky je musely dopilovat, abychom dosáhli potřebné špičatosti. Speciální hadičky jsem sehnal od vojáků a komůrku, kde se spojuje vajíčko se spermií, vytvořil kolega," vzpomínal v roce 2012 prof. MUDr. Ladislav Pilka, DrSc. v rozhovoru s ČTK.

popis


Jaké další úspěchy ověnčily pana profesora?

Mezi nejvýznamnější ocenění patří cena Mezinárodní společnosti pro asistovanou reprodukci, kterou byl oceněn během 16. světového kongresu fertility a sterility v San Francisku v roce 1998. O dva roky později obdržel medaili za odbornou pedagogickou, vědecko-výzkumnou a výchovnou činnost od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy I. stupně. Na konci své kariéry působil na naší klinice jako přednosta. Za tuto práci byl v roce 2008 oceněn hejtmanem Zlínského kraje.


My mu při dnešní příležitosti chceme vzdát hold. 

Děkujeme pane profesore, že jste stál hrdě u zrodu nových životů a stejně tak i u vzniku naší Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie Zlín. S úctou na Vás vzpomínáme.

Tým Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie Zlín